Umenie klamať (stručná príručka)

Autor: Lucia Hrešková | 9.11.2012 o 13:31 | (upravené 9.11.2012 o 13:43) Karma článku: 5,74 | Prečítané:  1538x

Čím som staršia, tým viac ľudí sa skrýva. Starí priatelia sa menia na nepoznanie, noví zas majú v sebe toľko vrstiev, že sama neviem, ktorá je tá pravá. Neodsudzujem ich – ľudí, ktorí žijú vo svojom sebaklame a často nevedomky klamú i všetkým navôkol. Za každým pokrytcom sa skrýva príbeh- hlboko zakorenené komplexy, strach, trauma, bolesť. Niektorí ľudia sa klamaním bránia nevedomky, iní vedome. Tento článok je venovaný klamstvu, ktoré má korene, vetvy, konáre i plody. Je skoro nemožné ho úplne eliminovať, keďže sa jeho centrum nachádza hlboko pod povrchom. Je nemysliteľné ho ignorovať, keďže sa nás jeho vetvy neraz priamo dotýkajú. Je nebezpečné ho prehliadať, keďže jeho výhonky tak dokonale splynú s prostredím, že viac nevieme, čo je pravda a čo klam. Neodsudzuejm takýchto ľudí, ale občas ma to vie neuveriteľne nahnevať. Vidím faloš, viem o nej, no nič proti nej nezmôžem. Samotný jej pôvodca ju totiž viac nevníma ako klamstvo, ale príjma ju ako súčasť seba samého.

 

Prejdime na postup. Ako sa stáva z človeka maska? Ako niekto dokáže oklamať seba, i okolie? A ako sa celá pretvárka napokon skončí?

Krok prvý - Uvedomenie

Začína to jednoducho. Niečo sa nám nepáči. Na sebe. Zmeniť to? A načo, keď existuje aj ľahšia cesta? Ľudia podliehajú sebaklamu, lebo si myslia, že sú slabí, že nie sú dosť silní, aby čelili realite. Boja sa, sú neistí a to považujú za známky slabosti.

Blbosť. Odvaha nemá so strachom nič spoločné. Aj odvážny sa bojí, ale má vôľu. Tá strach neeliminuje, len človeka posunie. Z bodu A do bodu B. Nezávisle od strachu či nestrachu.

Pohodlnejší či viac ustráchaní ľudia volia cestu sebaklamu. Niečo sa nám nepáči, niečo, čo je v nás, tak si to jednoducho odmyslím. Prestane to pre mňa existovať. A vytvorím si ilúziu, aby som to všetko prekryla.

 

Krok druhý – Voľba masky

Vymyslieť si charakter, ktorý budem hrať. Najlepšie protiklad mojej "chyby", ktorú sa snažím zakryť. Som gay? Vyholím si hlavu a budem mlátiť iných homosexuálov. Neverím sám v seba a hanbím sa za svoje názory? Budem vždy ten najukecanejší a skomentujem absolútne všetko. Som chladná a zlyhala som v súkromných vzťahoch, ako matka, či manželka? Všetkých presvedčím o tom, že som obetavá, milujúca a vrúcna. Myslím si, že som škaredá a nezaujímavá? Hodím sebavedomú masku a budem sa motať výlučne v pánskej spoločnosti.

Princíp asi približne chápete. Ideme ďalej.

 

Krok tretí – Viera

Nikoho nepresvedčíte o pravdivosti nepravdy, pokiaľ tomu sami neuveríte. Potom sa to stáva pravdou. Vašou pravdou. Aby ste ju mohli šíriť ďalej, musíte ju v sebe hlboko zakoreniť. Toto štádium si veľa ľudí neuvedomuje. Mnohí si myslia, že ich charakter sa naozaj zmenil, myslia si, že konečne objavili seba samých. No v kdesi v hĺbke stále vedia, kým v skutočnosti sú. Korene ich novej identity však postupne pravdu zatlačia do úzadia a zabránia jej pretláčať sa na povrch.

 

 

Krok štvrtý – Osídlenie nového teritória

Vždy je ľahšie začínať s čistým štítom. Keď chceme odskúšať a následne trénovať a tvarovať svoju "novú povahu", najlepšie je začať na novom teritóriu, od nuly. Je nevýslovne jednoduchšie oklamať ľudí, ktorí nás nepoznajú, ako tých, s ktorými zdieľame spoločnú minulosť. Nová škola, nové mesto, nová práca, noví kamaráti... To všetko nám zabezpečí čistý štít, zelenú lúku, voľnú pôdu pre rast nášho klamstva. Staré putá je vždy dobré v tomto štádiu odložiť, prípadne roztrhať. Pokiaľ nie je možné úplne zmeniť prostredie alebo začať sa stýkať s novými priateľmi, treba sa preorientovať na ľudí, ktorí nás síce poznajú, ale len okrajovo. Tí sa dajú jednoduchšie oklamať. Čím viac oklamete ich, tým viac oklamete seba. Čím viac oklamete seba, tým viac zas oklamete ich. A kruh sa uzatvára.

 

Krok piaty – Návrat kráľa

Pokiaľ ste úspešne obsadili nové teritórium a svoju úlohu hráte dokonale, môžte sa vrátiť "domov" a znovudobyť miesto, z ktorého vaše staré Ja pochádza. Ľudia, ktorí vás poznajú dlho a ktorým ste sa v predošlej fáze vyhýbali, sa budú domnievať, že ste sa zmenili. Že noví priatelia alebo nové prostredie vás posunuli niekam inam. Nebudú ani prinajmenšom tušiť, že to celé len hráte. Časový a priestorový odstup, ktorý ste si od nich držali, je presne to mystické vákuum, ktoré podnieti domýšľavosť okolia, ktoré bude predpokladať, že sa v tom časovom horizonte udialo niečo, čo vás zmenilo. Alebo ste jednoducho dospeli.

 

Krok šiesty – Odzbrojiť nepriateľa

Akokoľvek ste uverili svojim klamstvám, akokoľvek ste presvedčili okolie, vždy sa nájde niekto, kto vás prekukne. Väčšinou to býva blízky človek- rodina, či starý priateľ. Čo vtedy robiť? Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať! To však nestačí. Existujú finty, ktorými môžte "nepriateľa" eliminovať, či spraviť z neho idiota. Základné metódy sú:

a) Hra na obeť

b) Zrkadlový štít

c) Pohŕdavá ignorácia

 

a) Hra na obeť

Táto obrana spočíva v tom, že proti útočníkovi obrátite širšiu verejnosť a to pomocou klamstvom vykonštruovaného súcitu. Niekto vás obvinil z klamstva. Vy to popriete a zahráte sa na obeť.

Príklad: Ste chladná a vyčerpaná matka rodiny, ktorá nezvláda predstavu, že niekto má iný názor ako vy. Vaše deti sú vám prakticky ľahostajné, ponižujete ich a nútite ich zmeniť sa, aby zodpovedali vašim predstavám. Vaše manželstvo je dávno mŕtve, práve vďaka vašemu chladu a nezáujmu. Ignorácia je váš životný štýl- avšak len doma, kde sa nevládzete pretvarovať. Hráte masku panny Márie, pomáhate sirotám, chodíte do kostola, ste vrúcna a milujúca "matka" pre všetkých navôkol, len nie pre vašu vlastnú rodinu. Jeden z vašich blízkych je už otrávený vašimi klamstvami, tak povie nahlas, kým skutočne ste. Okolie je prekvapené a nevie komu má veriť. Vy ako milujúca matka však budete "bojovať láskou" a budete tvrdiť, ako vám tieto tvrdenia lámu srdce, ako milujete svoju rodinu, ako ste im dali všetko a teraz vám to takto vracajú. Komu uverí verejnosť? Samozrejme, že matke-trpiteľke, ktorú "zradili" vlastné ratolesti.

 

b) Zrkadlový štít

Princíp veľmi jednoduchý. Niekto vám povie, že ste sa zmenili- nie, to oni sa zmenili! Niekto o vás tvrdí, že len zakrývate svoju pravú orientáciu – nie, presne to robia oni! Samozrejme, vrátiť útok sa dá aj pomocou rôznych delikátnych manipulačných techník, nielen stručne a priamo.

c) Pohŕdavá ignorácia

Príklad: ste zakomplexovaná žena, ktorá nikdy necítila lásku svojich rodičov, ktorá si myslí, že je nezaujímavá , škaredá a nikdy nie je dosť dobrá v ničom. Jej maska je sebavedomá dračica, ktorá si ide za svojím aj cez mŕtvoly. Keď sa však ozve niekto, kto vás prekukol a obviní vás verejne, vy zachováte chladný pokoj. Tvrdíte, že dotyčný útočník vám len závidí, lebo ani z ďaleka nie je tak úspešný ako vy, čiže jeho výmysly sú úplne bezpredmetné. Správate sa k nemu ako k nehodnému vašej pozornosti, či vašej obrany. Odignorujete ho s tým, že on vám nestojí ani za jediný pohľad.

 

 

Krok siedmy – Konečná umelecká

Ilúzia je dokončená. Ste tým, čím ste chceli byť. Svoje rany, zlyhania, či komplexy ste dokonale prekryli. Ale stále nie ste šťastní. Stratili ste seba, svoju identitu, zapreli ste všetko, čím ste kedysi boli. Klamete naďalej. Klamete okoliu a najmä klamete sebe. Už viac neviete, čo je pravda, kde končíte vy a začína vaša pretvárka. Veríte však tomu, že toto je tá cesta, ako si zahojiť staré rany, ako byť silnejším, ako získať náklonnosť iných, ako si nakŕmiť sebavedomie. Myslíte si, že ste konečte našli vieru v seba a vo svoje schopnosti, avšak uverili ste len vlastnému klamstvu. Na druhej strane, vzdávam rešpekt. Takéto klamstvo, táto pretvárka, toto pokrytectvo možno nazvať pravým umením.

 

Rada na záver

Snažila som sa opísať, ako to funguje. Vidím ľudí okolo seba, ktorý prešli alebo prechádzajú rovnakými fázami. Netvrdím však, že ja som úplne čistá a úprimná k iným a k sebe. Každý máme niečo vo svojom vnútri, s čím musíme bojovať celý život, niečo, s čím sa nevieme zmieriť. Je len na nás, či zvolíme metódu flight alebo fight. Môžme sa ukryť pod masku klamstva, ale môžme taktiež využiť svoje slabosti na to, aby sme sa stali silnejšími.

Neklamte. Neklamte okolie a najmä neklamte seba. Nazvyte to božími zákonmi, vesmírnou spravodlivosťou, či karmou, princíp je rovnaký - všetko sa vám raz vráti, dobré, či zlé. Možno nie hneď, možno nie za pár rokov, ale raz áno. A čím neskôr,  tým s väčšími úrokmi.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?